הופכים לאנשי מפתח מרכזיים בשוק הנדל"ן: האם כדאי למעצבי פנים לעבור לימודי שמאות מקרקעין?

חושבים לעשות הסבת מקצוע? כדאי שתכירו את לימודי שמאות מקרקעין, הלימודים שיעשירו אתכם ויתנו לכם מקצוע לחיים. מה זה שמאות מקרקעין, ומה היתרונות של לימודים אלה? איך נראית תוכנית הלימודים של שמאות מקרקעין? כל התשובות ומידע נוסף במאמר שלפניכם.

מה זה שמאות מקרקעין?

שמאות מקרקעין הוא מקצוע במסגרתו מעריכים שווי של נכסים וקרקעות שונים למטרת מגורים, מסחר או השקעה. כשמוכרים או קונים נכס, שמאי מקרקעין מגיע כדי להעריך את שוויו וכך אפשר לדעת בכמה לקנות או למכור אותו. כדי לעסוק בשמאות מקרקעין יש לעבור לימודי שמאות מקרקעין. קורס כזה תוכלו למצוא בבתי ספר כמו מכללת פסגות.

מה היתרונות של לימודי שמאות מקרקעין?

 • ביקוש גבוה – בשנים האחרונות הנדל"ן בישראל התפתח מאוד, מה שהוביל לביקוש גבוה של שמאי מקרקעין. למרות זאת, קיים מחסור חמור בשמאי מקרקעין בארץ. לכן, בחירת לימודי שמאות מקרקעין יכולה לאפשר לכם ליהנות ממקצוע יוקרתי, יציבות תעסוקתית וביקוש רב לעבודה.
 • מגוון מקומות להתמחות – משרדי השמאות בארץ מתפתחים ומתרבים, מה שאומר שאפשר להתמחות אצל יותר משרדים. בנוסף, אפשר להתמחות אצל שמאי פרטי שעובד מהבית, מה שהופך את אופציות המקומות להתמחות למגוונות וגמישות יותר.
 • התחלת עבודה עם קבלת הרישיון – בניגוד לתארים כאלה ואחרים, בסיום לימודי שמאות המקרקעין אפשר ישר להתחיל לעבוד במשרדי שמאות או בכל חברה אחרת. כמו כן, אחרי לימודי שמאות מקרקעין אפשר גם לעבוד כבוררים בנושאי נדל"ן וכן לייעץ לעסקים בתחום הנדל"ן.
 • משכורת גבוהה – אמנם שכרו ההתחלתי של שמאי מקרקעין הוא 7,000 ₪, אך אחרי צבירת ניסיון ועבודה בשטח שכרו יכול לעלות לכ-14,000 ₪. שמאי מקרקעין בעלי ותק של 6 שנים ומעלה מגיעים גם למשכורות של 22,000 ₪ ויותר.

מהי תוכנית הלימודים של שמאות מקרקעין?

לימודי שמאות מקרקעין בפסגות מחולקת ל-12 קורסים:

 

 

 1. תכנון ובנייה – יסודות התכנון העירוני – רמות וגישות שונות של תכנון והבסיס לתכנון בישראל.
 2. תכנון ובניה – דיני התכנון העירוני – התכנון בישראל והבסיס החוקי שלו, ההשפעה של השינויים האחרונים על התכנון בישראל וההשפעה של החוקים הממשלתיים על עבירות בנייה שונות.
 3. יסודות הנדסת בניין והנדסה אזרחית – למידת חומרים ומונחים מעולם הבנייה וכיצד הם משפיעים על מרכיבי הערך של נכס, ניתוח כמויות ותוכניות לצורך חישוב עלויות הבנייה.
 4. דינים – בקורס זה נלמד על חוקים כמו חוק המקרקעין, חוק מכר דירות וחוקים נוספים אשר משפיעים את התנהלות הנדל"ן בישראל.
 5. יסודות מדידה ומיפוי – שיטות מדידה שונות, סוגי המפות הקיימים ודרכים למדידה וחישוב של שטחים.
 6. מיסוי מקרקעין ומיסים אחרים – חישוב מיסים בעסקאות מקרקעין, תכנון עסקה בהתאם לחוקי המס, מהו תכנון מס לגיטימי לעומת תכנון מס אגרסיבי.
 7. סטטיסטיקה – יסודות הסטטיסטיקה. שמאי מקרקעין משתמש בסטטיסטיקה בעבודתו הרציפה.
 8. יסודות המימון ושימושם בשומת מקרקעין – יסודות מימון ותועלתם לעבודת שמאי המקרקעין.
 9. יסודות בחשבונאות וניתוח דו"חות כספיים – קריאת דו"חות כספיים, עקרונות חשבונאיים נוספים.
 10. יסודות הכלכלה חלק א' – מיקרו כלכלה ומקרו כלכלה – הבסיס של הכלכלה, ההשפעה של השוק המנוהל והשוק החופשי על המחירים וכן ההשפעה של ההיצע והביקוש על שינויים במחירים.
 11. יסודות הכלכלה חלק ב' – כלכלה עירונית – הבסיס ליישום גישות כלכליות המשפיעות על שוק המקרקעין, הנכסים המסחריים והדיור.
 12. מבוא לתורת השמאות – קורס הכנה לבחינה הסופית.

לסיכום

לימודי שמאות מקרקעין הינם לימודים עם ביקוש גבוה, שמבטיחים משכורת גבוהה והתחלת עבודה מיידית וישר לאחר סיום הלימודים וקבלת רישיון. לימודי שמאות מקרקעין במכללת פסגות מכילים 12 קורסים, שבסופם ניגשים לבחינה הסופית ומקבלים את התעודה והרישיון.

מאמרים

מעצבים את הבית בזול

נגישות